Tutaj jesteś

Depilacja laserowa – jak się przygotować do zabiegu?

16 lutego 2021 Uroda Depilacja laserowa

Depilacja laserowa to doskonały sposób na gładką skórę. W krótkim czasie i, co ważne bezboleśnie, można pozbyć się niechcianych włosków z wybranej okolicy ciała – nóg, pach, bikini… Trzeba jednak pamiętać, że tak, jak przed innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, również przed depilacją laserową należy odpowiednio się przygotować. Jak to zrobić? Jak przygotować się do depilacji laserowej?

Przygotowanie do depilacji laserowej zacznij od sprawdzenia przeciwwskazań

Jest wiele sposobów na laserowe usuwanie owłosienia. Fotodepilacja IPL oraz Light Sheer Desire to jedne z najpopularniejszych. Choć są to zabiegi bardzo bezpieczne, małoinwazyjne i nienaruszające powierzchni skóry, nie każdy może z nich skorzystać. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak przygotować się do depilacji laserowej, najpierw zyskaj pewność, że w ogóle możesz ją wykonać.

Na laserowe usuwanie włosków muszą poczekać kobiety ciężarne i karmiące piersią. Ciąża i okres laktacji należą do standardowych przeciwwskazań zabiegowych i wynikają głównie z troski o zdrowie mamy i jej dziecka. Ponieważ kobiety ciężarne i karmiące piersią nie mogą znaleźć się w grupie eksperymentalnej, nie mogą też powstać badania, które potwierdziłyby, że dane zabiegi pielęgnacyjne, podobnie zresztą jak większość leków, są w 100% bezpieczne i nie wywołają działań niepożądanych.

Drugim głównym przeciwwskazaniem do depilacji laserowej są choroby skóry. Egzema, łuszczyca, a także skaleczenia czy aktywne stany zapalne (grzybicze, bakteryjne, wirusowe) sprawiają, że termin zabiegu laserowego usuwania włosków trzeba przesunąć. Całkowitym przeciwwskazaniem do zabiegów laserowych jest bielactwo, cukrzyca insulinozależna, choroby układu krążenia oraz choroby serca. Żadna metoda depilacji nie jest bezpieczna dla osób z rozrusznikami serca oraz innymi metalowymi implantami – wyjaśnia dr n. med. Maria Noszczyk z warszawskiej Kliniki Melitus (klinikamelitus.pl) 

Sprawdź listę zaleceń przed zabiegiem depilacji laserowej

Zarówno depilacji urządzeniem IPL, jak i lasera diodowego Light Sheer Desire nie należy wykonywać na świeżo opalonej skórze. Generalnie, laserowe usuwanie owłosienia w obu technologiach przebiega w bardzo podobny sposób, którego istotą jest absorpcja melaniny – światło lasera czy urządzenia IPL pochłaniają komórki melanocytowe obecne we włoskach, które pod wpływem “nagrzania” ulegają zniszczeniu. Melaniny w opalonej skórze jest bardzo dużo, co może zaburzać pracę urządzeń laserowych, zwiększając ryzyko wystąpienia skutków ubocznych (np. przebarwień). To dlatego, tłumaczy dermatolog z Kliniki Melitus, depilację laserową można wykonać dopiero po ustąpieniu świeżej opalenizny – zarówno naturalnej, jak i sztucznej, uzyskanej w solarium oraz z pomocą samoopalaczy.

Depilacja laserowa – przez zabiegiem należy

  • Zrezygnować w opalania
  • Zaprzestać stosowania różnych metod usuwania włosów (woskiem, depilatorem, pęsetą)
  • Nie stosować peelingów chemicznych
  • Odstawić leki o działaniu fotouczulającym (antybiotyki, retinoidy, antydepresanty)
  • Odstawić leki rozrzedzające krew (aspirynę)
  • Unikać niektórych ziół (dziurawca, nagietka)

Bezpośrednio przed zabiegiem depilacji laserowej zadbaj o skórę

Aby jak najlepiej przygotować się do depilacji laserowej – wyjaśnia dr Maria Noszczyk, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie. W tym celu warto włączyć do codziennej pielęgnacji kremy i balsamy zawierające składniki hydrofilowe, które pozwolą dokładnie nawodnić naskórek. Takie czynności dobrze wykonywać przez kilka, kilkanaście dni przed zabiegiem depilacji laserowej. Trzeba jednak pamiętać, że w dniu planowanej wizyty skóra w obszarze zabiegowym nie powinna być niczym posmarowana. Zamiast tego powinno się ją wcześniej ogolić – najlepiej rano w dniu zabiegu lub wieczorem poprzedniego dnia. Okolicę zabiegową depilujemy jednorazową maszynką, aby nie usunąć przypadkiem barwnika włosa, co ma miejsce podczas stosowania wosku oraz pęsety.

Podobne zalecenia dotyczą tego, jak przygotować się do depilacji laserowej bikini. Przed takim zabiegiem również najważniejsze wskazówki dotyczą higieny oraz wcześniejszego mechanicznego usunięcia włosków.

Depilacja laserowa – przygotowanie do zabiegu

  • Kilka dni wcześniej dobrze jest nawilżać skórę i usunąć z niej włoski jednorazową maszynką
  • W dniu wizyty skóra powinna być zdrowa, czysta i wydepilowana

Odpowiednie przygotowanie do zabiegu depilacji laserowej nie zajmuje wiele czasu i nie jest zbyt wymagające. Wystarczy w zasadzie zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry, ogolić ją na dzień przed zabiegiem i przestrzegać kilku prostych zasad. O wszystkim zresztą najprawdopodobniej dowiesz się osobiście, podczas wstępnych konsultacji, na których dobierana jest właściwa metoda laserowego usuwania włosków. Pamiętaj, że to także bardzo ważny element przygotowania do zabiegu depilacji laserowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przejdź na stronę Kliniki Melitus: https://klinikamelitus.pl/depilacja-laserowa-usun-zbedne-owlosienie-stale/

Redakcja laime.pl

Witajcie na łamach redakcji Laime – miejscu, gdzie pasja łączy się z wiedzą, a inspiracja spotyka się z informacją! Nasza redakcja to dynamiczny zespół ekspertów, miłośników sportu, urody i zdrowego stylu życia, którzy z zapałem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?