Tutaj jesteś

Demencja starcza i urojenia – co je łączy?

23 grudnia 2020 Zdrowie


Spokojna, szczęśliwa, zdrowa i niezakłócona starość jest często tylko obrazkiem z telewizji. Starość to często smutek i samotność. To narastające problemy w prostych codziennych czynnościach, szereg dolegliwości i chorób oraz postępujący proces intelektualnego upośledzenia. Wszystko to składa się na typowy obraz demencji starczej.

Czym jest demencja starcza?
Demencja starcza to zespół objawów otępiennych będący wynikiem upośledzenia funkcji poznawczych u osób starszych. Do demencji przyczynia się obniżająca się ilość komórek nerwowych, w konsekwencji czego osoba cierpiąca na demencję traci pełną zdolność rozpoznawania otoczenia, w którym żyje. Nie ma jednej granicy wieku, w jakim dochodzi do demencji. Jest to kwestia indywidualna, na którą składa się wiele czynników: styl życia, predyspozycje genetyczne czy współistniejące choroby. Są osoby, u których pierwsze objawy demencji starczej pojawią się w wieku 70 lat, u innych zaś mogą pojawić się nawet po ukończeniu dziewięćdziesiątego roku życia.

Jakie są objawy demencji starczej?
Trudno mówić o typowych objawach demencji, tak jak w przypadku grypy czy udaru. Demencja przebiega w różny sposób u różnych osób i z różnym nasileniem. Są jednak pewne cechy wspólne, które dla starczej demencji są bardzo charakterystyczne. W pierwszej kolejności należy wymienić problemy z pamięcią lub nawet utratę pamięci. Zazwyczaj początkowe symptomy są bardzo niegroźne, niewinne i często bagatelizowane: starsza osoba zapomina, gdzie odłożyła okulary czy klucze, nie pamięta, czy opłaciła prąd czy gaz. Z czasem objawy te nasilają się: senior przestaje rozpoznawać osoby, przedmioty, ma kłopot z logicznym wysławianiem się, liczeniem, nie wie jaka jest pora roku czy dzień tygodnia. Jest to już stan bardzo niebezpieczny, ponieważ osoba taka ma mocno zaburzony kontakt z rzeczywistością i istnieje ryzyko, że może narazić się na niebezpieczeństwo: nie zamknie drzwi od mieszkania, rozpali w mieszkaniu ogień czy odkręci wodę lub gaz. Przy tego typu nasilonych symptomach senior staje się osobą wymagającą nieustannej kontroli i opieki.
Utracie pamięci często towarzyszą urojenia. Urojenia to nic innego jak zaburzenia treści myślenia i obrazu. Osoba z demencją często rozmawia z kimś, kogo widzi w swojej głowie, ma omamy słuchowe i wzrokowe, dostrzega niebezpieczeństwo tam, gdzie go nie ma. Urojenia są bardzo niekomfortowe, gdyż senior wtedy najczęściej bardzo się boi i warto zadbać o to, aby zapewnić mu dostęp do łagodnych, nie otępiających środków uspokajających czy wyciszających. Demencja starcza urojenia, utrata pamięci czy otępienie – wszystko to składa się na przykry obraz nieuchronnej starości.

Redakcja laime.pl

Witajcie na łamach redakcji Laime – miejscu, gdzie pasja łączy się z wiedzą, a inspiracja spotyka się z informacją! Nasza redakcja to dynamiczny zespół ekspertów, miłośników sportu, urody i zdrowego stylu życia, którzy z zapałem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak pozbyć się bólu gardła