Tutaj jesteś

Pierwsze kroki na siłowni – od czego zacząć?

11 grudnia 2020 Sport


Pierwszy raz na siłowni jest dla wielu osób stresujący. Dotyczy to szczególnie osób początkujących. Po wejściu ujrzymy maszyny, na których ćwiczy wielu ludzi, a oprócz tego znajduje się tam strefa z wolnymi ciężarami, dla osób bardziej zaawansowanych. Na siłowni jest także strefa cardio, gdzie są rowerki, orbitreki, i bieżnie. W większych siłowniach jest także strefa fitness oraz różnego rodzaju drążki do ćwiczeń.

Pierwsze kroki na siłowni

Na siłowni znajduje się sprzęt do wykonywania treningu zarówno podczas odchudzania, jak i w okresie budowania masy mięśniowej. Dlatego najlepiej przed udaniem się na siłownię ustalić sobie realny cel, do którego będziemy dążyć. Wtedy będziemy wiedzieć z jakich maszyn chcemy skorzystać. Powinniśmy także ustalić sobie plan treningowy, żeby na poszczególnych treningach angażować do pracy różne partie mięśniowe. Plan treningowy możemy zakupić przez internet. Możemy także wynająć trenera personalnego. Ułoży on nam zarówno plan treningowy, jak i dietę. Trener personalny to dobry wybór dla początkujących, gdyż może on nam pokazać jak prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia. Jeśli jednak ćwiczymy sami, najlepiej robić to przy lustrze. Dzięki temu będziemy widzieć czy ćwiczenia wykonujemy z prawidłową techniką. Jest to ważne, gdyż zła technika może prowadzić do kontuzji.

Na siłownię powinniśmy zabrać ze sobą ręcznik, wodę, sportowe buty i strój. Jeśli po treningu chcemy wziąć prysznic to weźmy ze sobą drugi ręcznik. Pierwszym ręcznikiem będziemy wycierać pot, kiedy skończymy ćwiczyć na danym urządzeniu. Na pierwszych treningach powinniśmy zacząć od mniejszych ciężarów. Dzięki temu będziemy w stanie wypracować prawidłową technikę. Jest to ważne, gdyż bez dobrej techniki nie będziemy w stanie podnosić większych ciężarów. Kiedy chcemy podnosić duże ciężary, poprośmy kogoś o asystowanie. W ten sposób zadbamy o swoje bezpieczeństwo. Jest to także dobry sposób, żeby poznać nowe osoby, z którymi będziemy wykonywać wspólne treningi. Jeśli nie wiemy jak używać danego urządzenia, możemy spytać bardziej doświadczonych osób.

Podstawowe ćwiczenia na siłowni

W naszym planie treningowych powinny znaleźć się takie ćwiczenia jak martwe ciągi, przysiady, wyciskanie leżąc, wyciskanie nad głowę stojąć, przyciąganie sztangi i podciąganie. Ćwiczenia te angażują do pracy wszystkie grupy mięśniowe. Powinniśmy je wykonywać zarówno jeśli chcemy budować mięśnie, jak i schudnąć. Oprócz tego w zależności od naszego celu treningowego możemy wykonywać ćwiczenia izolowane na poszczególne partie mięśniowe.

Redakcja laime.pl

Witajcie na łamach redakcji Laime – miejscu, gdzie pasja łączy się z wiedzą, a inspiracja spotyka się z informacją! Nasza redakcja to dynamiczny zespół ekspertów, miłośników sportu, urody i zdrowego stylu życia, którzy z zapałem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Dmuchana ścieżka gimnastyczna - zastosowanie i zalety