Tutaj jesteś

Jak skutecznie wyrzeźbić klatkę piersiową?

13 grudnia 2020 Zdrowie


Umięśniona klatka piersiowa to marzenie wielu ćwiczących mężczyzn. Możemy do tego dążyć zarówno na siłowni, jak i w domu. Jednak w pierwszym przypadku będzie to znacznie łatwiejsze, gdyż mamy do dyspozycji wiele maszyn przeznaczonych do ćwiczeń klatki piersiowej. W domu najczęściej wykonujemy treningi z masa własnego ciała, jednak nawet w tym przypadku możliwe jest rozbudowanie mięśni klatki piersiowej.

Jak wyrzeźbić klatkę piersiową?

Rozbudowana klatka piersiowa dopełnia sportową sylwetkę. Oprócz samego treningu powinniśmy zwrócić uwagę na prawidłową dietę. Nawet odpowiednio dobrany trening nie da nam oczekiwanych efektów, jeśli będziemy jeść za dużo. Wtedy wraz z mięśniami przybędzie nam tkanka tłuszczowa, również w obrębie piersi. Nadmiar tłuszczu gromadzący się na klatce piersiowej nie wygląda dobrze.

Wchodząc na siłownie mamy do dyspozycji wiele maszyn, na których możemy ćwiczyć klatkę piersiową. Najpopularniejsze ćwiczenia na tą partię mięśniową to wyciskanie sztangi bądź hantli leżąc na ławce poziomej. Ćwiczenie z hantlami pozwala bardziej rozciągnąć mięśnie klatki piersiowej. Z kolei wyciskając sztangę jesteśmy w stanie podnieść większy ciężar. Ważne jest to, żeby w czasie wykonywania ćwiczenia mięśnie przez długi czas były napięte. Dlatego podczas unoszenia sztangi bądź hantli nie prostujemy rąk. Dzięki temu mięśnie piersiowe będą przez dłuższy czas napięte, co zmobilizuje je do wzrostu. Przed samym treningiem powinniśmy zrobić rozgrzewkę, w której odpowiednio przygotujemy klatkę piersiową do ciężkiej pracy.

W treningu klatki piersiowej musimy uwzględnić tak zwane ruchy negatywne. Ćwicząc np. ze sztangą podczas opuszczania jej w dół używamy mniej siły niż podczas podnoszenia sztangi. Jest to związane z tym, że w czasie opuszczania jedynie spowalniamy siłę grawitacji. Z kolei podczas unoszenia sztangi musimy pokonać grawitację, co wiąże się z większą trudnością. Dlatego podczas opuszczania sztangi staramy się to robić powoli, co zmusi mięśnie do cięższej pracy.

Ćwiczenia na klatkę w domu

Klatkę piersiową możemy także rozbudować w domu. Pierwszym z ćwiczeń są pompki. Tutaj pamiętajmy, że jeśli użyjemy poręczy do pompek to bardziej zaangażujemy do pracy mięśnie klatki piersiowej. Kolejnym ćwiczeniem, które możemy wykonać w domu to podciąganie. W tym celu warto zakupić drążek. Zarówno w podciąganiu, jak i w przypadku pompek możemy zastosować ruchy negatywne. Polega to na tym, że fazę opuszczania w pompkach i w podciąganiu wykonujemy powoli. Żeby zaangażować do pracy klatkę piersiową, musimy pamiętać o szerokim rozstawie rąk.

Redakcja laime.pl

Witajcie na łamach redakcji Laime – miejscu, gdzie pasja łączy się z wiedzą, a inspiracja spotyka się z informacją! Nasza redakcja to dynamiczny zespół ekspertów, miłośników sportu, urody i zdrowego stylu życia, którzy z zapałem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak pozbyć się bólu gardła