Tutaj jesteś

Czym jest bezdech senny i jak go leczyć?

10 grudnia 2020 Zdrowie

Chrapiesz? To dolegliwość, która jest uciążliwa przede wszystkim dla osób śpiących razem z Tobą w sypialni. I to one najczęściej zmuszają Cię do podjęcia leczenia. To bardzo dobrze, bo chrapanie może być objawem groźnej choroby.

Co to jest bezdech senny

Przyczyny chrapania mogą być bardzo różne. Jeżeli występuje sporadycznie, to najczęściej jest to skutek przemęczenia, zjedzenia przed snem ciężkiego posiłku lub wypicia zbyt dużej dawki alkoholu.

Ciągłe chrapanie może być objawem bezdechu sennego, bardzo groźnej choroby, która wymaga leczenia.

Bezdech senny polega na na tym, że chory kilkanaście razy w ciągu nocy przestaje oddychać na ok. 10 sekund, po czym nagle się budzi z uczuciem przestrachu i lęku.

Bezdech senny prowadzi do niedotlenienia mózgu, który objawia się porannym bólem głowy, rozdrażnieniem, uczuciem zmęczenia i sennością. Bezdech senny jest szczególnie niebezpieczny dla kierowców i osób pracujących przy różnych urządzeniach, ponieważ może spowodować nagłe zaśnięcie w ciągu dnia.

Bezdech senny nerwica to najczęstsze połączenie. Długotrwały stres powoduje zaburzenia snu, ale niespokojny sen sprzyja także pojawieniu się nerwicy. W ten sposób koło się zamyka.

Leczenie bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny bezwzględnie wymaga leczenia. Zajmują się tym kliniki medycyny snu. Podstawowym badaniem jest analiza jakości snu przeprowadzana za pomocą polisomnografii. Na tej podstawie lekarz ocenia przebieg snu w poszczególnych fazach.

Czasami konieczne są konsultacje laryngologa, który potwierdza lub wyklucza nieprawidłową budowę górnych dróg oddechowych. Czasami konieczna jest operacja chirurgiczna korygująca niedrożność. Może to usunąć przyczynę bezdechu sennego.

W przypadku leczenia bezdechu sennego nie mają zastosowania środki farmakologiczne, stosowane są jedynie w celu zmniejszenia napięcia nerwowego.

Skuteczne leczenie polega na zmianie trybu życia, zrzuceniu zbędnych kilogramów i zastosowaniu aparatu CPAP. To niewielkie urządzenie, które pomaga odzyskać komfort zdrowego snu.

Za pośrednictwem maski, przewodów aparat dostarcz do płuc tlen pod odpowiednim ciśnieniem. Dzięki temu nie zapadają się narządy górnych dróg oddechowych znajdujące się w gardle i do płuc dociera tlen niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek.

Aparat CPAP likwiduje nie tylko chrapanie, ale znacząco poprawia komfort życia. Znikają bóle głowy, rozdrażnienie i co najważniejsze, nagłe napady senności w ciągu dnia.

Aparaty CPAP nie są tanie, ale można uzyskać na nie refundację z NFZ.

jak dobrać serum

Redakcja laime.pl

Witajcie na łamach redakcji Laime – miejscu, gdzie pasja łączy się z wiedzą, a inspiracja spotyka się z informacją! Nasza redakcja to dynamiczny zespół ekspertów, miłośników sportu, urody i zdrowego stylu życia, którzy z zapałem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak pozbyć się bólu gardła