Tutaj jesteś

Czym jest ginekomastia i jak ją leczyć?

19 grudnia 2020 Zdrowie


Ginekomastia to zaburzenie występujące u mężczyzn w różnym wieku. Przyczyną tego stanu może być zachwiana równowaga hormonalna w organizmie, dlatego najczęściej problem ten dotyka osoby w okresie dojrzewania bądź mężczyzn po czterdziestym roku życia.

Ginekomastia co to jest?

Ginekomastia to nadmierne powiększenie gruczołów sutkowych, oraz tkanki łącznej i tłuszczowej w obrębie piersi. Jest to dość wstydliwy problem, jednak jeśli on występuje powinniśmy udać się do lekarza. Ginekomastia może być chwilowa i trwać kilka lub kilkanaście miesięcy, bądź może zostać z nami na dłużej. W okresie dojrzewania możemy doświadczyć ginekomastii, której przyczyna to zachwiana gospodarka hormonalna. Z reguły ma to związek z nadwagą. Duży nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje zmniejszenie produkcji testosteronu, co prowadzi do większej produkcji estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. W przypadku kiedy mamy dużą nadwagę ginekomastia może utrzymywać się z nami przez bardzo długi czas, jednak odchudzanie powinno pomóc nam pozbyć się problemu. Ginekomastia występuje także u mężczyzn po 40 roku życia. W tym okresie nasz organizm zaczyna produkować mniej testosteronu, a zwłaszcza jeśli nie uprawiamy regularnej aktywności fizycznej. Oprócz tego ginekomastia może występować jako objaw poważnych chorób, takich jak np. guzy jądra lub nadnerczy, bądź marskość wątroby.

Jak rozpoznać ginekomastię?

Ginekomastię możemy w łatwy sposób rozpoznać samodzielnie. Jednak, żeby mieć pewność i poznać przyczynę choroby musimy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Żeby wiedzieć czy mamy ginekomastię, musimy się regularnie obserwować w lustrze. Jeśli zauważymy rozrost obu bądź jednej piersi, powinniśmy umówić się na wizytę u lekarza. Możemy także samodzielnie sprawdzić, czy mamy ginekomastię. Wystarczy podotykać się w okolicy sutka. Jeśli czujemy opór w postaci grudek, to prawdopodobnie mamy przerośnięty gruczoł sutkowy. W przypadku osób z nadwagą może dojść do lipomastii. jest to choroba podobna do ginekomastii, jednak w tym przypadku gruczoł sutkowy nie jest przerośnięty, a piersi rosną z powodu odkładającego się nadmiaru tłuszczu.

Jak leczyć ginekomastię?

Podczas wizyty u lekarza, oceni on na podstawie badań czy faktycznie mamy do czynienia z ginekomastią. Jeśli ginekomastia jest spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, to pomocne w jej leczeniu będą zmiany w diecie i wprowadzenie aktywności fizycznej, co przyczyni się do wzrostu poziomu testosteronu. W niektórych wypadkach jedyną opcją będzie zabieg, w którym zostanie usunięta nadmierna ilość tkanek.

Redakcja laime.pl

Witajcie na łamach redakcji Laime – miejscu, gdzie pasja łączy się z wiedzą, a inspiracja spotyka się z informacją! Nasza redakcja to dynamiczny zespół ekspertów, miłośników sportu, urody i zdrowego stylu życia, którzy z zapałem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak pozbyć się bólu gardła