Tutaj jesteś

Dmuchana ścieżka gimnastyczna – zastosowanie i zalety

15 listopada 2021 Sport Dmuchana ścieżka gimnastyczna - zastosowanie i zalety


Osoby, które choć troszkę interesują się akrobatyką i gimnastyką wiedzą, jak ważna w treningach jest tak zwana ścieżka akrobatyczna. Ścieżka gimnastyczna, bo tak też jest nazywana, wykorzystywana jest podczas treningów dla bezpieczeństwa i komfortu osób trenujących. Jak wiadomo ćwiczenia akrobatyczne, często mogą powodować kontuzje, dlatego też, żeby uchronić przed tym sportowców, używa się takich mat dmuchanych, które po rozwinięciu lub połączeniu tworzą ścieżki gimnastyczne.

Ścieżka gimnastyczna – do czego jest wykorzystywana?

Najczęściej ścieżka taka służy osobom wykonującym ćwiczenia akrobatyczne. Może jednak być również wykorzystywana przy okazji innych treningów. Jej najważniejszą funkcją jest, bowiem zapewnienie stabilnego podłoża. Trzeba zwrócić uwagę, że wiele ćwiczeń gimnastycznych jest dość trudnych i bez odpowiedniego sprzętu w tym ścieżki akrobatycznej mogą powodować liczne kontuzje. Ścieżka gimnastyczna w tym przypadku to świetne rozwiązanie, gdyż amortyzuje ona wszelkie zeskoki, upadki, uderzenia. Zapewnia tym samym bezpieczeństwo osobom trenującym.

Rodzaje ścieżek gimnastycznych

Ścieżka akrobatyczna może być wykonana z różnych tworzyw. Do tej pory najczęściej wykorzystywano przy jej produkcji piankę PE, teraz coraz częściej maty gimnastyczne są dmuchane. Takie ścieżki są wykonane z gazoszczelnego materiału, a następnie pompowane. To ile będą miały w sobie powietrza, zależy od tego, jakie ćwiczenia będą na nich robione. Bardzo popularnymi ścieżkami gimnastycznymi w ostatnim czasie są właśnie maty typu air track. Mają one mnóstwo zalet i sprawdzają się w wielu miejscach: od hal sportowych po dom.

Zalety dmuchanych ścieżek akrobatycznych

Ścieżka gimnastyczna dmuchana jest przede wszystkim bardzo lekka, co pozwala na jej łatwe przenoszenie z miejsca na miejsce lub przewożenie. Dzięki temu nie trzeba ograniczać się tylko do jednego pomieszczenia. Ścieżki takie są proste w obsłudze, zajmują mało miejsca i dlatego są takie praktyczne. Kolejnym plusem jest tu możliwość dostosowania ciśnienia w danej macie. Jak wiadomo, jedne ćwiczenia wymagają twardszego podłoża inne zaś miękkiego. Tutaj zaletą jest fakt, że ciśnienie może być zmienione nawet w trakcie treningu, co zdecydowanie ułatwia użytkowanie dmuchanej ścieżki. Niewiele osób wie, że dmuchana ścieżka akrobatyczna mniej obciąża stawy i to właśnie dzięki możliwości dostosowania ciśnienia. Poza tym pozwala na wykonywanie wyższych skoków, a to przekłada się na szybszą naukę trudnych ćwiczeń i różnych technik akrobatycznych.

Ścieżka gimnastyczna a bezpieczeństwo

Hale sportowe, w których trenuje się akrobatykę, coraz częściej kupują różnego typu ścieżki gimnastyczne. Robią to przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo uczestników treningu. Takie maty w znacznym stopniu zmniejszają ilość wypadków na salach gimnastycznych, co pozwala na większy komfort wszystkich osób znajdujących się w danym miejscu. Bardzo często wykorzystywane są one również podczas zawodów oraz poza halami sportowymi. Trzeba podkreślić, że wszystkie ścieżki akrobatyczne minimalizują urazy i kontuzje podczas ćwiczeń.

Jaką ścieżkę akrobatyczną wybrać?

Przede wszystkim taką, która spełnia wszystkie wymogi i jest wykonana z wysokiej jakości materiałów. Tutaj na pierwszym miejscu stawiane jest bezpieczeństwo, więc taka ścieżka gimnastyczna powinna być dobrej jakości. Jeśli mówimy o wielkości, czyli długości i szerokości takiej ścieżki, to należy ją indywidualnie dobrać do miejsca, w którym będzie ona użytkowana.

Artykuł powstał we współpracy z https://airtracks.pl/

Redakcja laime.pl

Witajcie na łamach redakcji Laime – miejscu, gdzie pasja łączy się z wiedzą, a inspiracja spotyka się z informacją! Nasza redakcja to dynamiczny zespół ekspertów, miłośników sportu, urody i zdrowego stylu życia, którzy z zapałem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jakie są najważniejsze zasady hydratacji w sporcie?